Przedszkole jest jednostką podległą Gminy Nieporęt (http://www.nieporet.pl)
Optymistyczne Przedszkole

Motto przedszkola:

Bo odkrywać świat, to nasza wielka sprawa

Bo zdobywać świat, to jest nasz wielki cel

My odkrywcy z Akademii wyruszamy

A więc ruszaj z nami bracie, jeśli chcesz."

Dane teleadresowe

Gminne Przedszkole w Zegrzu Południowym

ul. Rybaki 24, 05-130 Zegrze Południowe
tel./fax (22) 782-21-51
e-mail: gpzp@nieporet.pl
www: http://gpzp.nieporet.pl

Dyrektor - mgr Anna Kołodziej

Inspektorem Ochrony Danych w Gminnym Przedszkolu im. Akademii Małych Odkrywców w Zegrzu Południowym jest Pani Iwona Hećko-Umińska, e-mail: support@inbase.pl


Historia

Hymn Akademii Małych Odkrywców

Jesteś Ty, jestem ja
Chodźmy, gdzie zabawa trwa
Wszystkie już dzieci są
Zaczynają podróż swą
Zapach ma piękny las
On ciekawość wzbudza w nas
Chodźmy więc szukać znów
Skarbów, które rosną tu

Ref.:
Bo odkrywać świat, to nasza wielka sprawa
Bo zdobywać świat, to jest nasz wielki cel
My odkrywcy z Akademii wyruszamy
A więc ruszaj z nami bracie, jeśli chcesz
Bo odkrywać świat, to nasza wielka sprawa
Bo zdobywać świat, to jest nasz wielki cel
To z przedszkola w świat powiedzie prosta droga
To w przedszkolu w nas ciekawość budzi się

Monika Kamińska

HISTORIA PRZEDSZKOLA

Nie udało się ustalić dokładnej daty uruchomienia przedszkola, jednak z pewnością miało to miejsce przed 1949 rokiem. W pierwszych latach powojennych placówka spełniała funkcję opiekuńczą i wychowawczą dla dzieci z Zegrza. W jednej z sal odbywały się lekcje, a w soboty potańcówki i zabawy dla mieszkańców.

Przedszkole zajmowało tylko połowę budynku. Druga część przeznaczona była na mieszkania służbowe. W latach 1951 - 1958 do placówki uczęszczała grupa około 20 dzieci. W tym okresie była ona czynna 9 godzin, a dzieci otrzymywały trzy posiłki dziennie. W roku 1958 miała miejsce powódź. Teren Zegrza i przedszkola zalała woda. Budynek uległ zawilgoceniu,
a jego osuszanie trwało prawie dwa lata (od VIII 1958 do roku 1960). W tym czasie przedszkole funkcjonowało w domu prywatnym.

Rok 1962 był przełomowym w dziejach przedszkola, ponieważ pracowało w nim już dwóch nauczycieli.
W latach 1966/1967 rozpoczęto zagospodarowywanie terenu wokół budynku. Posadzono pierwsze drzewa. Były to brzozy i modrzewie.

W 1969 roku placówka wzbogaciła się o jedną salę, którą zorganizowano w wyniku likwidacji jednego z pomieszczeń przeznaczonych na mieszkania służbowe. W całości zaś budynek przeznaczono na przedszkole dopiero w 1989 roku.

W 1991 roku po raz pierwszy wyłoniono nowego dyrektora w drodze konkursu – została nim Pani Anna Kołodziej, która sprawuje tę funkcję do dnia dzisiejszego.
W dobie przemian i tworzenia się samorządów gminnych i demokracji przed placówką oświatową stanęły nowe zadania. Potrzeba wykwalifikowanej kadry zmusiła do szukania
i zatrudniania właśnie takich nauczycieli.
W roku 1994 został utworzony oddział dzieci 6- letnich (grupa „0”) oraz zatrudniono kolejną nauczycielkę. Wszystkie pracujące u nas nauczycielki ukończyły studia wyższe i posiadają kwalifikacje do pracy z dziećmi w przedszkolu.

Ponieważ liczba dzieci w naszym przedszkolu wzrastała corocznie, zaistniała potrzeba zatrudnienia kolejnych nauczycieli oraz modernizacji placówki.
W latach 2003/2004 przeprowadzono remont elewacji i dachu oraz wymieniono okna. Kolejne lata to okres systematycznego doposażania sal, placu zabaw i ogrodu.

Do roku 2009 do placówki uczęszczało około 50 dzieci w dwóch grupach wiekowych (3-4 latki i 5-6 latki).
Budynek przedszkola, choć kolorowy nie spełniał już oczekiwań, a dalsze remonty były już niemożliwe. W związku z coraz trudniejszą sytuacją lokalową w 2007 r. Zarząd Gminy Nieporęt wraz z Wójtem Sławomirem Maciejem Mazurem podjął decyzję o budowie przedszkola.
Po wieloletnich oczekiwaniach nadszedł przełomowy dla nas moment - 13.09.2008 roku rozpoczęła się budowa nowego przedszkola. Mimo, iż z ogromnym żalem patrzyliśmy na wycinkę naszych pięknych drzew, to wiedzieliśmy, że służy to wielkiej sprawie. Dlatego wszyscy uzbroiliśmy się w cierpliwość i czekaliśmy na zakończenie budowy.

Okres budowy to wiele utrudnień dla dzieci, pracowników i rodziców. Nie było łatwo. Zima i potężne mrozy utrudniały sprawne kontynuowanie budowy, ale pracownicy firmy ISBUD dzielnie sobie z tym radzili i prace trwały nadal, by z początkiem 2009 roku naszym oczom ukazał się widok: bryła nowego przedszkola.

Wiosną wszystko stało się piękniejsze i zaczęło nabierać coraz wyraźniejszego wyglądu. Mimo, iż w starym budynku było niełatwo, to nikt się nie skarżył. Widzieliśmy „światełko w tunelu” - nasze nowe piękne przedszkole.

Nawet nie spostrzegliśmy, jak szybko minął czas. Nadszedł dzień 6 lipca 2009 roku, kiedy to pożegnaliśmy stary, wysłużony budynek. Nie ukrywaliśmy wzruszenia, bo przecież to „kawał” naszej historii, „kawał” naszego życia, bo było przecież takie „domowe” i „niepowtarzalne”.

Ten wspaniały klimat przez lata tworzyli ludzie, a oni są. Przeniosą się tylko do nowego budynku, a atmosfera w nim z pewnością będzie jeszcze lepsza. Nasze pociechy będą miały dużo lepsze warunki, a to one są najważniejsze i ich dobro jest celem nadrzędnym naszej działalności.

1 września 2009 roku po raz pierwszy rozpoczęliśmy wspólną pracę w pięknym, przestronnym budynku. Pracujemy w trzech oddziałach (utworzyliśmy nowy oddział dzieci trzyletnich). Dzięki zaangażowaniu rodziców wybraliśmy (w drodze konkursu) nazwę przedszkola - AKADEMIA MAŁYCH ODKRYWCÓW oraz LOGO. Każda z grup otrzymała swoją nazwę:

TRZYLATKI - POSZUKIWACZE
CZTEROLATKI - ZDOBYWCY
PIĘCIO -SZEŚCIOLATKI - WYNALAZCY


NASZ MODEL ABSOLWENTA

1. DOJRZAŁY EMOCJONALNIE I SPOŁECZNIE
2. SAMODZIELNY
3. PRZYGOTOWANY DO NAUKI W SZKOLE
4. KOMUNIKATYWNY
5. OTWARTY
6. SPRAWNY POD WZGLĘDEM FIZYCZNYM
7. ZARADNY ŻYCIOWO
8. PRZESTRZEGAJĄCY NORMY I ZASADY SPOŁECZNE
9. WSPÓŁDZIAŁAJĄCY W GRUPIE
10. ODPORNY NA STRES I NIEPOWODZENIA
11. TWÓRCZY, CIEKAWY I POSZUKUJĄCY

Statystyka strony

Strona oglądana: 3604 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Agata Tyska, data: 23.02.2010 r., godz. 13.11
Ostatnia aktualizacja:Agata Tyska, data: 22.10.2015 r., godz. 15.00
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
22.10.2015 r., godz. 15.00Agata TyskaEdycja strony
22.10.2015 r., godz. 14.59Agata TyskaEdycja strony
22.10.2015 r., godz. 14.57Agata TyskaEdycja strony
22.10.2015 r., godz. 14.55Agata TyskaEdycja strony
23.02.2010 r., godz. 13.11Agata TyskaDodanie strony

Copyright

© 2010 Gminne Przedszkole w Zegrzu Południowym
Zawartość merytoryczna: Agata Tyska, e-mail: gpzp@nieporet.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 1 marca 2010 r.